Bolečina v križu in hrbtenici

Mojega dobrega prijatelja je pred desetimi dnevi začel boleti križ. Svetoval sem mu, naj takoj začne delati vaje, nato pa sem ga usmeril na spletno stran, kjer si lahko prebere, zakaj težave v križu nastanejo in kako si lahko pomaga.

Po tednu dni se mi je zahvalil in mi je sporočil, da se počuti bistveno bolje. Bolečine v križu so popustile, saj je redno uporabljal Perskindol, poleg tega pa je vsak dan telovadil. V tem času si je vzel tudi veliko časa in na spletu prebral številne nasvete in prišel stvari do dna. Ali vas zanima, kaj je ugotovil?

Bolečina v križu

Najprej je poiskal tolažbo. Ugotovil je, da po raziskavah kar 80 % ljudi občasno »useka v križu.« Leto 2021 je bilo tako celo razglašeno za svetovno leto bolečine v križu, sicer pa je oktobra poseben dan boja proti bolečini. Najpogostejša razloga za bolečine v križu sta težka fizična dela in posledice sodobnega načina življenja, med katerimi ključno vlogo odigra sedenje v prisilni drži.

Bolečina v križu na srečo večinoma ne predstavlja nevarnosti za zdravje. Pri 90 % ljudi mine v dveh do treh tednih. Pomembno pa je, da akutno stanje ustrezno lajšamo, saj s tem zmanjšamo možnost za pojav ponovne bolečine in za razvoj kronične bolečine v križu. Zanimivo je, da se pri tretjini ljudi bolečina v križu ponovi prej kot v letu dni.

Najpogosteje ljudje posegajo po nesteroidnih protivnetnih zdravilih, kar pa dolgi rok za zdravje ni koristno, zato je najpomembnejše težave v križu preprečiti. To pa se najlažje dosega z rednim vsakodnevnim gibanjem, predvsem pa s krepitvijo hrbtnih mišic.

Za konec pa še to. Niso težave v križu edine, ki so povezane s hrbtenico, saj več kot 60 % odraslih vsakodnevno trpi zaradi bolečine v različnih delih hrbtenice. V teh primerih gre lahko tudi za resnejša stanja, zato se ob dolgotrajnejših težavah z bolečinami v hrbtenici priporoča obisk osebnega zdravnika.